26
Ara
2017
0
yengeç burcunda dolunay

YENGEÇ BURCUNDA DOLUNAY/ ŞEFKATLİ OLMAYA ÇAĞRILIYORUZ

               YENGEÇ BURCUNDA DOLUNAY/ ŞEFKATLİ OLMAYA ÇAĞRILIYORUZ

 

2 Ocak saat 05:25’te Su elementinin hassas, kırılgan ve korumacı burcu Yengeç’te dolunay meydana gelecek. Yengeç; Ay’ın yönetimindedir dolayısıyla Ay’ın bu burçta rahat ettiğini, sevecen, yumuşak, duygusal ve anaç doğasını rahat ortaya koyabildiğini görürüz. Ancak bu dolunay biraz farklı; gerek aile içinde gerekse sosyal ve ikili ilişkilerimizde olsun yukarıdaki özellikleri açığa çıkartmakta zorlanacağımız etkiler alıyoruz. Üstüne üstlük bir de hatırı sayılır bir duygusal baskı içten içe kendini hissettiriyor. Bu baskının da etkisiyle dolunaya sayılı günler varken bizleri içe döndüren enerjilere maruz kalmaya başlıyoruz. İçimizde bir şeyler bizleri düşünmeye zorluyor; neden ilişkilerimizde duygusal yakınlık kurmakta zorlanıyoruz? Bu tatminsizlik duygusu hep var mıydı da farkındalığımız arttıkça mı bizi rahatsız etmeye başladı? Bu kez Ay; aşkın, sevginin, sosyal ilişkilerimizin ve değerlerimizin simgesi Venüs’le karşı karşıya duruyor ve güvensizlik duygumuzu tetikliyor; bu etkiyle kendimizi özellikle sosyal ortamlarda diken üstünde hissedebiliriz ve bulunduğumuz ortama bir türlü ait olamama hissi gelip üzerimize yapışabilir. Oysa ki belki de duygusal olarak güvende hissedebilmemiz için hiçbir yere ait olmak zorunda değilizdir; hele ki herkes bizi sevmek zorunda hiç değildir! Ve şu da bir gerçek ki olumsuz duygularımızı dışarıya ne kadar çok yansıtırsak -ki bu Yengeç’in zayıf noktalarından biridir- bir o kadarını da geri alırız!

Yengeç dolunayı beraberinde yanlış anlaşılmaları ve kırgınlıkları da getirebilir. Dolunaylar gizli kalan konuların aydınlandığı dönemlerdir. Bu kez kendimizden bile gizlediğimizin ne olduğuna, bu gizlerin karanlıkların içinden çıkıp gelmesine izin vermeye çağrılıyoruz. İncinmekten korkup kaçmamak ve bize sorun çıkarttığını düşündüğümüz ilişkilerimizle yüzleşmek bu dolunayda kendimiz için yapacağımız en iyi şey olabilir. Yengeç Zodyak’ın en içedönük burçlarından biridir ve incindiğinde kabuğuna çekilmesi bir süre için uzaklaşmak ve kendini ‘toparlamak’ için gereklidir. Böyle bir sürece ister istemez insanlardan soğuma ve uzaklaşma eşlik edebilir. Oysa ki hassas doğamızı diğerlerine açmaktan çekindikçe duygularımızla da bağlantıyı yavaş yavaş yitirmeye başlayabiliriz. Bu da çoğu zaman mutluluğu başka yerlerde aramamız anlamına gelecektir ki duygusal tatmini bulmanın yolu maddesel zevklere odaklanmak olmamalıdır.

 

SEZGİLER VE YARATICI POTANSİYEL ÇOK GÜÇLÜ

 

Neyse ki dolunay haritası bir yandan bu temaları aşmamız için bizlere motivasyon ve ilham veren bir güce sahip. Bu motivasyonun baş aktörü ise irade gücümüzün simgesi, savaş gezegeni Mars… Kızıl gezegenin Ay’la olan etkileşimi ortaya güçlü duygular çıkartmakla kalmıyor bu duyguların yapıcı bir kanala yönelmesi için zemin de oluşturuyor. Üstelik bu etkileşime hayaller gezegeni Neptün de katılarak bu dolunayı büyük bir yaratıcı potansiyele dönüştürüyor. Bu da demek oluyor ki içe dönmemiz mutlaka verimsiz bir dönemin habercisi değil tersine ilişkilerimize daha fazla şefkat getirmeye, insanlara sıcak ve samimi davranmaya, onların iyiliklerini düşünmeye odaklanırsak tüm bu çabanın olumlu bir şekilde dışa yansımasını görmemiz mümkün olabilecek. Ancak dolunay haritasındaki gezegen etkileşimleri duygularımızın fazlasıyla etkisi altında kalmamıza ve daha realist bir bakış açısı oluşturma gerekliliğine de işaret ediyor. Bu dönemde sezgilerimizin çok güçleneceği aşikar ve bu sezgiler karanlıkları aydınlatan bu dolunayın da desteğini de yanlarına alarak pek çoğumuz için görünmeyenin ardındakini görmemizi mümkün kılacak etkiler de taşıyor. Ancak gerçeklikle bağlarımız kopmaya müsait ve kendimize ait bu gerçekliği çevremizdekilere ifade etmekte zorlanabileceğimiz enerjiler söz konusu. Bu dolunayda birliktelikler ve aile içi ilişkiler de mercek altında olacak. Yaşanacak bazı gelişmelerle birlikte ailevi değerlere daha fazla önem verme gerekliliği ortaya çıkabilir, kendi doğrularımızla ilgili bir sınanma döneminden geçebilir ve olaylara aşırı hassasiyet gösterebiliriz. Birlikteliklerde ise ilginç bir dinamik söz konusu; özellikle bu dolunayı takip eden günlerde başlayan ya da yoğunluğunu artıran ilişkilere ruhani düzeyde büyük önem atfedebilir ve bu ruhsal bağı daha da güçlendirmek için çaba gösterebiliriz. Yine de işleri akışına bırakmak en doğru seçim olacaktır.

 

 

You may also like

boğa burcunda dolunay
Boğa burcunda dolunay; varlığımızı onurlandırmak
venüs yay burcunda
VENÜS YAY BURCUNDA; İLİŞKİLERE HEYECAN VE DİNAMİZM GELİYOR
akrep burcunda yeniay
Akrep burcunda yeniay; yılan deri değiştiriyor
2019’da Burçları Neler Bekliyor?