11
Oca
2017
0
Yengeç burcunda dolunay

Yengeç Burcunda Dolunay; Sığındığımız Limanlardan Uzaklaşırken…

Yengeç burcunda dolunay… 12 Ocak saat 14:35’te 22 derece Yengeç’te; burcun 3. dekanında bir dolunay yaşanacak. Oldukça zorlu etkilerin meydana geldiği bu dolunayla ilgili önce nispeten olumlu diyebileceğimiz hangi temalar vurgulanıyor; bir bakalım. Yengeç burcunun yöneticisi Ay’ın yanı sıra hayaller gezegeni Neptün ve göklerin en iyicil gezegeni Jüpiter de bu dekanda söz sahibi. Bu dolunayla birlikte ruhsal değerlerin hayatımızda oynadığı rolün öne çıktığını görüyoruz. Neptün’ün aşkın ve ilham verici enerjisiyle birlikte hayal gücü ve sanatsal yetenekler de tetikleniyor. Sezgi gücünün doruk noktasına ulaşacağı bir dolunay. Dolunayla aynı gün Balık burcunda gerçekleşen Venüs – Neptün kavuşumu ise empati duygumuzu artırıyor. Özellikle dolunayı takip eden iki hafta boyunca hissiyatlarımıza daha fazla kulak vermemiz gerektiğini söyleyebilirim; altıcı hissimiz oldukça keskinleşiyor. Bolluk ve bereketin simgesi Jüpiter ise bu dolunayla birlikte dokunduğu her ‘köşe’yi büyütüyor. Köşe derken dolunay haritasında oluşan ‘büyük kare’nin köşelerini kastediyorum.

Yengeç burcunda dolunay… Büyük kare; motive eden gerilim

Büyük kare açı kalıbı; astrolojide gergin etkiler veren bir oluşumdur. Bu oluşumun bireysel ölçüde bizleri nasıl etkileyeceğine gelecek olursak; duygusal etkilerin yoğun, güvenlik ihtiyacının, ev ve aile yaşamıyla ilgili gelişmelerin ön planda olacağını görüyoruz. Ancak içinden çıkılması karmaşık olayları tetikleyen; güven duygumuzu test eden durumlar söz konusu olabilir. Yengeç’in kabuğunda çatırdamalar başlıyor gibi! Dolunay haritasının yükseleninde değişken nitelikteki İkizler burcu var. Bu burcun yöneticisi Merkür ise Yay burcunda ve Satürn’le kavuşumda. İletişim; dolunayın öne çıkan temalarından ancak Satürn’ün kısıtlayıcı etkisini de göz ardı etmemek lazım. Büyük kare açı kalıbı; Güneş -Plüton kavuşumu, Jüpiter, Uranüs ve Ay arasında oldukça yakın ‘orb’la oluşuyor. Bir yandan Oğlak’taki Plüton’un dönüşüme vurgu yapması (ki bu dönüşüm çoğunlukla zorlu deneyimlerden geçerek ve mevcut yapıları yıkarak meydana gelir); bir yandan da ani olayların tetikleyicisi; Uranüs’ün bizi şaşırtmasını ve şaşırtırken de sarsmasını bekleyebiliriz. Uranüs-Jüpiter karşıtlığı rutinimizde radikal bir değişim yapma isteğini beraberinde getirebileceği gibi bu istek Jüpiter’in de etkisiyle büyük ölçekte bir olayın beraberinde de gelebilir. Böylesine bir etkileşim içindeki Jüpiter; koruyucu rol oynamasının yanı sıra olayları daha da büyütme kapasitesine sahip.

Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burçları ve yine bu burçlarda kişisel gezegenleri olanlar Yengeç burcunda dolunaydan daha çok etkileniyorlar.

8-18 Nisan doğumlu Koçlar, 10-20 Temmuz doğumlu Yengeçler, 11-21 Ekim doğumlu Teraziler ve dolunayın 5 gün öncesinde ve sonrasında doğan Oğlaklar, bahsettiğim etkiye daha da açıklar. Ancak stresli olduğu kadar büyük karenin motive edici etkilerini de taşıyan bir dolunaydan bahsediyoruz. Üstelik köşeleri tutan Jüpiter ve Uranüs’e disiplin gezegeni Satürn’den destek geliyor. Zamanın bekçisi Satürn bize; dolunay haritasında vurgulanan olası çıkmaza girildiğinde göstermemiz gereken sabrı ve çabayı hatırlatarak çözüme daha kolay ulaşabileceğimizi söylüyor.

 

You may also like

JYESTHA’DA AY TUTULMASI; KENDİ GERÇEĞİMİZİN PEŞİNDE
VİSHAKHA’DA DOLUNAY
boğa burcunda dolunay
Boğa burcunda dolunay; varlığımızı onurlandırmak
ikizler burcunda dolunay
İKİZLER DOLUNAYI YAKLAŞIYOR!