4
Mar
2017
0

Venüs Balık burcunda geriliyor

Venüs; Hint Astrolojisi’ndeki adıyla Sukra; Hint mitolojisinde güç tutkusuyla ve materyalist zevklerle özdeşleştirilen Asuralar’ın gurusu yani öğretmenidir. Yine Hint mitlerinde söylediği mantrayla ölüleri diriltebildiğinden bahsedilir. Venüs; aşkın ve güzelliğin temsilcisidir ancak tarih boyunca farklı kültürlerde savaş, ölüm ve diriliş mitleriyle bağlantısı bilinir. Örneğin; Sümerler’in aşk ve bereket temsilcisi İnanna aynı zamanda savaş ve bilgelik Tanrıçasıdır ve Venüs’le ilişkilendirilmiştir. Kökeni 5000 yıl öncesine dayanan İnanna’nın yeraltına iniş mitinde, yeraltının hükümdarı kardeşi Ereşkigal tarafından öldürülüp tekrar dirilmesi anlatılır. Bu mit; Venüs’e atfedilen özellikleri daha geniş bir perspektiften düşünmemizi sağlar. Doğum haritamızdaki Venüs’ün durumu; dişil enerjiyle olan ilişkimizi anlayabilmemiz yönünden önemlidir. Hint Astrolojisi’nde gezegenlerin ‘karaka’ olarak adlandırılan göstergeleri vardır. Venüs aşkın yanı sıra evliliğin, eşin, sanatın, lüksün, arzuların, refahın ve mutluluğun da ‘karaka’sıdır. Yücelimde olduğu yani özelliklerini en iyi şekilde ortaya koyabildiği burç ise Balık’tır. Venüs; Hint Astrolojisi’ne göre 27 Ocak’tan bu yana Balık burcunda; 6 Mart itibariyle de yine bu burçta gerilemeye başlıyor. Gezegen 15 Nisan’da düzeliyor ancak 31 Mayıs’a kadar Balık burcunda kalmaya devam edecek. Peki Venüs retrosu ve Hint Astrolojisi’ne göre Balık burcunda 4 ay sürecek uzun seyri bizler için ne ifade ediyor?

                                   VENÜS VE SPİRİTÜEL ENERJİ

Balık; astroloji haritasının 12. evini yönetir. 12. ev bilinçaltımızda gizli kalan kodlarla; dolayısıyla da geçmiş karmamızla alakalıdır. 12. ev; bu dünyanın katı enerjileriyle sınırlanamayacak yüksek frekanslar içeren bir alandır ve bu alanı çoğunlukla rüyalarımız aracılığıyla deneyimleriz. Bu izole alanda; fazla göz önünde olmamayı tercih ederiz. Ayrıca spiritüel yönelimlerimiz de 12. evin temaları dahilindedir. Peki Venüs; aşkın ve maddi zenginliğin simgesi olduğuna göre Balık burcuyla nasıl bağdaşır? Eski astrologlar; Venüs’ün bu burçta yücelimde olduğunu söylerken gerçek aşkın ve zenginliğin ruhani boyutunu kastetmektedirler. Zodyak’ın son burcu Balık’a geldiğimizde çözülme hızlanır ve sınırlar geçerliliğini yitirmeye başlar. Bu sınırlara; koşulsuz sevginin önünde engel oluşturan duvarlar da dahildir. Dolayısıyla transit Venüs Balık burcundayken ‘evrensel sevgi’nin ütopik bir kavram olmaktan çıkarak hayatlarımıza çeşitli deneyimler vasıtasıyla dahil olmaya başladığını görürüz. ‘Gerçek aşk’ı arayanlar; neredeyse yılın üçte birini kapsayan Venüs’ün Balık transiti boyunca aradıklarını fazlasıyla bulabilirler. Hint Astrolojisi’ne göre yükseleni Başak olanlar bu transitin etkilerini evlilik ve ilişkiler evinde alıyorlar; onlar için özellikle belirgin sonuçları olabilecek bir transit!

                                     ŞEFKAT ZAMANI

Venüs; Balık burcunda geri giderken dünyayı güzelleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapma isteği ve şefkat gösterme potansiyeli artıracaktır. Bu; çevrenin korunması için uğraş vermekten sokak hayvanlarının barınıp beslenmesine katkıda bulunmaya pek çok yararlı faaliyeti içerebilir. Ayrıca değer verdiğimiz ilişkileri de daha içedönük bir perspektiften gözlemleme fırsatı bulacağız. Hayat yolculuğumuzda artık yer almak istemeyenleri ise sevgiyle uğurlamak için güzel bir fırsat var önümüzde. Venüs; 15 Mart’a kadar Revati takımyıldızında olacak. Bu yıldız; bakım ve beslemenin yanı sıra yaratıcı aktivitelerle de ilişkilidir. Bu yaratıcılığın her türüne eşlik edecek adanmışlık ise bizleri arzularımızla buluşturacak olan anahtardır.

You may also like

AY MAGHA’DA
AY ASHLESHA’DA
AY PUSHYA’DA
AY PUNARVASU’DA