2
Eki
2018
0
satürn piyangosu

Satürn Piyangosu : Belki Size de Çıkmıştır!

Satürn Piyangosu… Belki size de çıkmıştır.

Hint Astrolojisi’nde ‘maha dasha’ olarak adlandırılan gezegen dönemleri vardır ve her bir gezegen etkili olduğu süre boyunca kendisine atfedilen özellikleri sergiler. Güneş, Ay, Mars gezegenlerinin ‘maha dasha’ları en fazla 10 yıl sürerken Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs gezegenleri 16-19 yıllık dönemler halinde kişinin hayatını etkiler. Bu süreler kişiden kişiye değişmez, örneğin; Jüpiter maha dasha’sı 16 yıldır ve ömürleri boyunca bu dasha’yı yaşama şansına erişen herkes için dasha’nın ortasında ya da sonlarında doğmadıysa bu süre aynı olacaktır. Benim üstünde durmak istediğim konuysa herkesin korkulu rüyası Satürn’ün 19 yıllık maha dasha döneminde bizleri nelerin beklediği. Hintliler Satürn’e ‘Sani’ derler. Bu kelimenin söyleniş olarak İngilizce’de ‘güneşli’ anlamına gelen ‘sunny’yi çağrıştırması ise bana hep ironik gelmiştir çünkü Satürn ve Güneş birbirlerinin ezeli düşmanıdır.

Satürn piyangosu …

Öncelikle şunu söylemekte yarar var, dünya üzerindeki herkes Satürn döneminden geçmiyor. Hint Astrolojisi, temellerini ‘karma’ olgusu üzerine kurduğundan yine bu bakış açısına göre hayatımız boyunca Satürn dönemi yaşayan insanlar arasındaysak bunu geçmiş karmalarımıza borçluyuz. ‘Borçluyuz’ diyorum çünkü hayatları boyunca bu 19 yıllık zorlu sayılabilecek süreçten geçenler aslında o kadar da şanssız değiller. Çünkü Satürn; verdiği tüm acı dolu deneyimlere, gecikmelere, sıkıntılara rağmen şayet bu derslerden geçtiğimize kanaat vermişse ‘pek iyi’lerle dolu karnemizi de hazırlayacak demektir. İşte biz o zaman hayat okulunda çok zorlu bir sınavı vermiş ve aklımızdan geçiremeyeceğimiz derecede olgunlaşmış olarak yeni bir döneme geçmeye hak kazanacağız demektir.

unnamed-13

Piyango ne zaman vuracak?

Hintliler Satürn döneminin insanın özellikle 20’lerinin sonuna ve 30’lu yaşlarına denk gelmesini ‘şanslı’ olarak nitelerler. Çünkü Satürn, bizlerden çok çalışmamızı talep eder. İnsanın en verimli, üretken çağlarıdır bu yaşlar. Bu dönemde dur durak nedir bilmeyiz, durmuşsak bile ya hayat amacımızı arıyoruzdur ya da ağır bir Satürn dersinin etkisini atlatmaya çalışıyoruzdur. Yine bu dönemde devreye sorumluluklar da girer; bu ev geçirme yükümlülüğü de olabilir, bir aile ya da iş kurma da, yaşlı bir akrabanın bakımını üstlenme de… Ne de olsa Satürn akıp giden zamanın simgesidir ve hayatımızdaki yaşlı insanları da sembolize eder. Yaşlılıktan konu açılmışken bu gezegenin dönemini hayatın ileri bir evresinde yaşamak zorunda kalmak Satürn’e hakkını vermemek anlamına gelebilir. Çünkü Satürn enerji ister, insanın gençliğinden belki pek çok şeyi götürür ama yerine hiçbir şeyle değişmek istemeyeceğiniz bir bilgelik ve eğilmezlik koyar; yani ‘karmanın gezegeni’ unvanını boşuna almamıştır. Daha ‘şanslı’ olanlar hala genç sayılabilecek bir yaşta bu dönemi geçirir ve genç- olgunlar olarak yollarına devam ederler. Dolayısıyla onunla gençken ‘başa çıkmak’ ve emeğimizin meyvelerini toplamak için hemen ardından gelen Merkür dönemine kucak açmak oldukça verimli sonuçlar doğuracaktır.

You may also like

JYESTHA’DA AY TUTULMASI; KENDİ GERÇEĞİMİZİN PEŞİNDE
Krittika’da Yeniay
Retro Jüpiter ; kendi inanç sistemini oluşturmak
VİSHAKHA’DA DOLUNAY