2
Haz
2017
0
Mars Yengeç burcunda

MARS YENGEÇ BURCUNDA; ENERJİMİZ İÇE DÖNÜYOR

Mars; astrolojide savaş gezegeni olarak bilinir aynı zamanda irade gücümüzün, enerjimizi kullanış şeklimizin ve girişim kapasitemizin temsilcisidir. Mars; atılgandır, istediğini elde etmek için tereddüt etmez; arzularının peşinden gider. Ancak 4 Haziran’da geçiş yapacağı Yengeç burcu için bu özellikleri saymak pek mümkün değildir. Yengeç; Mars’ın aksine içine kapanık, Ay’ın etkisindeki değişken ruh haliyle gel-gitler yaşamaya meyilli, kabuğu kırılması zor, duygusal bir burçtur. Her gezegenin kendini rahat ifade ettiği burçlar vardır ve Mars’ınkinin Yengeç olmadığı kesindir. Hatta Mars; bu burçta düşer yani kendi doğasını gerektiği gibi yansıtabilmekten epey uzaktır. Kızıl gezegen; 20 Temmuz’a kadar Yengeç’teki seyrini sürdürecek. Peki bu zaman aralığında bizi nasıl bir süreç beklemekte?

Öncelikle; Mars’ın Yengeç transitinde tıpkı Yengeç’in tehlikeyi sezince kabuğuna çekilmesi gibi kendimizi korumaya alma güdümüzün artabileceğini aklımızda bulundurmalıyız. Özellikle ailemiz ve sevdiklerimiz söz konusu olduğunda bu eğilim saldırgan olarak adlandırılabilecek bir tutuma dahi dönüşebilir. Astrolojide duygusal güvenlik ihtiyacının en yoğun olduğu kombinasyonlardan biriyle karşı karşıya olduğumuzu bilmeliyiz. Mars’ın girişimlerimizle alakalı olduğunu belirtmiştim. Yengeç’in değişken ruh hali; bu girişimlerin yönünü çizen çok önemli bir etkendir. Bu da Mars’ın pek sevdiği hedefe odaklanma sürecini zorlaştırır; yola çıkarken aklımıza koyduğumuz planlar bir bakmışız ki yaşadığımız gel-gitlerin etkisinde amacından sapmış ve bizi bambaşka yollara sürüklemeye başlamış. İsteklerimizi doğrudan ifade etmek yerine dolambaçlı yolları tercih etmek de Mars’ın Yengeç transitinin bir karakteristiğidir. Mars’ın aceleciliğiyle çelişen bu durum; istediklerimize ulaşmamızı oldukça geciktirmekle kalmaz çoğu zaman açığa çıkamayan bir öfkeyi de beraberinde getirir.

                                                  EVDE HAREKETLENME VAR

Yengeç burcu; doğum haritasında köklerimizle özdeşleşen 4.evin yöneticisidir. Dolayısıyla Mars Yengeç’teyken enerjimizin eve ve aile yaşamına yönelmesi doğaldır. Evde tadilat gibi projelere başlamak için uygun bir transittir. Ancak Mars; kazaları da temsil eder. Ateşli doğası bizi yangın gibi riskleri içerebilecek olaylara karşı uyarırken özellikle ev kazalarıyla ilgili dikkatli olmak gereken bir süreç söz konusu. Mars; aile bireyleri arasında hararetli tartışmaları da tetikleyebileceğinden öfkemizi kontrol altında tutmaya çalışmamız büyük önem taşıyor. Mars Yengeç’te ilerlerken iletişim gezegeni Merkür ve şans gezegeni Jüpiter’in yanı sıra kuşak gezegenleri Uranüs, Neptün ve Plüton’la önemli açılar kuruyor. Bu açılar; kesinleştikleri tarihlerden birkaç gün öncesinde etkilerini hissettirmeye başlayacaktır. Bu etkileşimlerin ilki 25 Haziran’da gerçekleşecek Jüpiter’le kare açısı. Büyük bir enerjiyi ortaya çıkaran bu oluşumla birlikte yeni projelere adım atmak için de bir itilim hissedebiliriz. Ancak Jüpiter’in aşırı iyimserliğine -ki bu iyimserlik yüksek dozda cesaretle birlikte gelecektir- risk unsurunun da katılabileceğini aklımızda bulundurmalıyız. Bu iyimser bakış açısıyla dünyayı fethedeceğimizi düşünebiliriz oysa gerekli stratejileri oluşturmazsak büyük projelerimiz ayağımıza dolanan engellere dönüşebilir. Ertesi gün hayaller gezegeni Neptün; devreye giriyor ve Mars’la uyumlu açısını kesinleştiriyor. Enerjimizin biraz düşebileceği ve odağımızın dağılabileceği muhakkak ancak sınırları olmayan Neptün’le birlikte empati kapasitemizde artış var. Bu aynı zamanda romantik açılımlara sahne olabilecek; yaratıcılık da içeren bir etkileşimdir. Özellikle sanatla uğraşanlar için oldukça uygun enerjiler devrede. Su ve Toprak elementinden burçlar bu enerjilerden daha fazla verim alabilecekler.

                                                   TEMMUZ AYINA DİKKAT

28 Haziran günü; gökyüzü Mars-Merkür kavuşumuna ev sahipliği yapıyor. Kavuşum açısı; iki gezegenin enerjisinin bir araya gelmesini ifade eder. Merkür zihinsel aktivitelerimizle bağlantılı olduğundan bu görünüm bize keskin bir odaklanma fırsatı sunuyor. Ancak bu etkileşimde kendimizi biraz agresif bir biçimde ifade etme riski bulunuyor. Dolayısıyla söz konusu günlerde tartışmalardan uzak durmaya çalışmamız yerinde olur. Düşünmeden davranma eğilimimize de ket vurmak zorunda kalabiliriz. Temmuz ayında doğru ilerlerken Mars; dönüşümün simgesi, karanlıklar gezegeni Plüton’la yüksek yoğunluklu ve gergin bir etkileşim içine giriyor. 2 Temmuz’da kesinleşen bu görünümle birlikte bize karşı güç kullanmak isteyenlere karşı sert bir tutum takınabiliriz. Psikolojik güç savaşlarını tetikleyebilecek durumlar ortaya çıkabileceği gibi; Plüton’un güvenlik ihtiyacımızı sarsabilecek manevralarına da hazırlıklı olmalıyız. Aşırı duygusal tepkiler vermek ve rekabet içine girmek; söz konusu durumlar belirdiğinde pek işe yaramayacaktır. Son olarak Mars Yengeç burcunu terk etmeden birkaç gün önce devrimlerin gezegeni Uranüs’le açı oluşturuyor. Bunlar; kısıtlanmaya gelemediğimiz günler olarak hatırlanacak; özgünlüğümüzü ortaya koymak her zamankinden daha öncelikli olacaktır. Sıradışı bir yaratıcılık bu sürece eşlik ederken düşünmeden ve aceleyle harekete geçebiliriz. Ancak elektrik yüklü Uranüs’ün enerjisi olumlu kanalize edilebildiğinde ve gereksiz risklerden kaçınıldığında yapıcı sonuçlar doğurabilecek bir etkileşimle karşı karşıya olduğumuzu da bilmeliyiz.

 

You may also like

Transit Mars
Transit Mars Balık’ta; akışa bırakmanın dayanılmaz hafifliği!
YENGEÇ BURCU VE İLİŞKİLER
Mars Yay burcunda
Transit Mars Yay burcunda
HİNT ASTROLOJİSİ’NE GÖRE 2018’DE MARS-KETU KAVUŞUMUNUN ETKİLERİ