27
Oca
2017
0
Kova Burcunda Yeniay

Kova Burcunda Yeniay ; Değerlerimiz Üzerine Düşünmek

Kova burcunda yeniay… 2017’nin ilk yeniayı 28 Ocak’ta saat 03:28’de meydana geliyor. Kova; yenilikçi, reformist, özgün, bağımsız ruhlu, sosyal paylaşım içinde olma arzusu duyan, toplumsal konulara duyarlı; bir o kadar da fikri sabit bir burçtur.

Yeniay; Kova burcunun ilk dekanında oluşacak.

Bu dekanda farklı deneyimler kazanmak ve entelektüel kapasiteyi geliştirmek amacıyla bilgi edinme ihtiyacı daha da fazla öne çıkar. Kova’nın kendisi gibi Satürn’ün etkisindeki Oğlak’ın tersine geleneksel değerlerle arası pek iyi değildir. Sürprizleriyle şaşırtmayı seven Uranüs’ün de yeniayda söz sahibi olduğunu düşününce bu değerleri sorgulama hatta bu değerlere karşı bir başkaldırı dürtüsü ve sıradışı olanla özdeşleme isteği ortaya çıkabilir. Kova; sabit nitelikli bir burçtur ve düşüncesinden kolay kolay dönmez; yeniayla birlikte bu niteliğe kararlılık temasının da eklendiğini görüyoruz.

Yeniay haritasında Akrep burcu yükseliyor.

Akrep’in yöneticisi savaş gezegeni Mars ise Balık’tan Koç’a geçmek için sabırsızlanıyor. Yeniay; enerjisiyle taze bir döngüyü başlatmasına başlatıyor ancak bu döngü kendi içinde sonlanmalara da gebe… Doğrusu; Mars Balık burcunda epey bocaladı, yeniay oluştuktan birkaç saat Balık’ın derin sularından çıkıp rahat bir nefes almaya başlayacak. İlişkiler cephesi; Venüs ve Mars’ın Balık burcundaki birlikteliğinde ay boyunca oldukça hareketliydi. Yine uzun süredir Balık burcunda misafir olan yaralı şifacı Kiron ve hayaller gezegeni Neptün’ün etkisiyle ilişkilerde iyileşme, salıverme, geçmişi geride bırakma, yanılsamalardan özgürleşme ve çözülme getiren bir süreç yaşandı. Ancak Kova yeniayında da; ilişkilere olan vurgu devam ediyor.

Kova Burcunda Yeniay; Satürn-Venüs etklieşimi zorlu!

Yeniayın yönetici gezegeni Satürn; aşk gezegeni Venüs’le partil kare açıda. Peki bu ne demek? Venüs; Balık burcunda yücelimde olmasına rağmen pek de mutlu değil demek! Venüs; halihazırda Kiron’la birkaç gün önceki kavuşumundan dolayı yorgun düşmüştü. Bu etkileşimle birlikte gerek değer yargılarımızla ilgili düşüncelerin gerekse ilişkilerde uyum arayışının yol açtığı gerginliğin açığa çıkması hiç de kolay olmadı! Kova yeniayının önemli dinamiklerinden olan Venüs-Satürn karesiyle birlikte ilişkilerin yanı sıra maddi konularda da zorlanabileceğimiz ve kendimizi kısıtlanmış hissedebileceğimiz durumlar ortaya çıkabilir. İlişkilerde yakınlık kurmakta oluşabilecek zorluklar ve blokajlar gündeme gelebilir. Veya kısıtlı olanaklara rağmen harcamalarımızda önemli bir artış yaşayabiliriz. Bu etkileri yeniayı takip eden iki hafta içinde daha fazla hissediyor olacağız.

MERKÜR GÜCÜNÜ TOPLADI

Yeniay haritasında göze çarpan bir diğer unsur da artık ‘gölge’ olarak adlandırdığımız fazdan çıkan Merkür’ün Plüton’la kavuşuma doğru ilerlemesi. Kim bilir; belki de ‘gölge’de kalan bazı konuların artık aydınlanma vakti gelmiştir ve bu aydınlanma bir dönüşüm temasını da beraberinde getirecektir. Ne de olsa yeraltı Tanrısı Hades; en dipteki karanlıklarda yatan gerçekleri bulması için Merkür’le işbirliği içinde. Yeniay haritasının yükselen burcu Akrep de gizlilik içeren durumlara ve dönüşüm temasına vurgu yapıyor. 11 Şubat’ta gerçekleşecek Aslan burcundaki ay tutulmasına kadar Kova yeniayının etkileri kendini maksimum düzeyde göstermeye hazırlanıyor.

 

You may also like

MERKÜR YENGEÇ BURCUNDA
Krittika’da Yeniay
akrep burcunda yeniay
Akrep burcunda yeniay; yılan deri değiştiriyor
Akrep burcunda yeniay
AKREP BURCUNDA YENİAY; DÖNÜŞÜYORUM ÖYLEYSE VARIM!