26
Mar
2017
0
Koç burcunda yeniay

Koç burcunda Yeniay; Venüs’ün bilgeliği

Koç burcunda yeniay; yeni astrolojik yılın ilk yeniayı olarak burcun birinci dekanında Salı günü; İstanbul saatiyle 05:58’de gerçekleşiyor. Koç burcunun birinci dekanında savaş gezegeni Mars’ın tam anlamıyla komuta başında olduğunu görürüz. Dolayısıyla rekabet ve aksiyon ihtiyacının yanı sıra Zodyak’ın son burcu Balık’ın duygusal karmaşasını ardında bırakıp artık kendi bildiği doğrularla hareket etmek isteyen bir enerji vardır karşımızda. Bu dekan ağır bastığı zaman başkalarından takdir görme ihtiyacı artar; sabırsızlık ve çabuk öfkelenen bir mizaç görülür. Cesaret ve yeni başlangıçlar yapabilme potansiyeli de bu dekanda Koç’un diğer iki dekanına göre daha belirgindir. Zodyak’ın ilk burcu Koç; yeniliklerin, atılganlığın ve liderliğin burcudur. Ateş elementinin verdiği enerjiyle isteklerinin peşinden gitmek için harekete geçen Koç; çoğunlukla bu arzularına erişir. Ama bu yolda acele etmesi tökezlemesine yol açar; bu yüzden Koç için pek uygulamaya koyamasa da acele karar vermemek elzemdir. Koç yeniayı; evrende tazelenen bir enerjiyle astrolojik yeni yılı başlatan ekinoks sonrasında bizden bir dilek listesi yapmamızı bekliyor. Bu listenin merkezine ise çakra sisteminin tam ortasındaki kalp çakramızla ilişkilendirilen Venüs’ü koymamızı istiyor. Çünkü aşkın, sanatın, değerlerimizin simgesi Venüs; bu yeniayla kavuşumda üstelik de geri harekette dolayısıyla yeni bir döngü başlarken önemli ölçüde söz sahibi. Üstelik biz dilek listemizi hazırlarken o da kalbimizle bağlantıda kalmamızın önemini bize göstermek için oldukça istekli.

                                                   Denge arıyoruz

Sanskritçe’de ‘Anahata’ olarak adlandırılan kalp çakrası; kendisinden daha aşağıda ve yukarıda bulunan 3’er çakrayı bağlayan bir köprü görevi görür. İlk üç çakra hayatta kalma, yaratıcılık ve güç ile bağlantılıyken son üç çakra ise yüksek boyut enerjileriyle alakalıdır. Dolayısıyla kalp çakrası; dünyevi ve ruhani olan arasında bir denge unsurudur. Yeniay haritasında Venüs’ün sadece geri harekette olmayıp aynı zamanda gezegenin dengesini bulmakta en çok zorlanabileceği burçlardan biri olan Koç’ta olduğunu görüyoruz. Bu da yeniayı takip eden günlerde ve haftalarda hem kendi değerimize hem de başkalarına biçtiğimiz değere dair önemli açılımlar yaşayabileceğimizi gösteriyor. Hangi noktalarda kendi isteklerimizi geri plana alıp başkalarının ihtiyaçlarını gözettiğimizi ve dünyevi amaçlarla kıyaslandığında manevi değerlerimizi hayatımızda nereye koyduğumuzu gözlemleme fırsatı bulacağız. Ne kendi isteklerimize bencilce odaklanmanın ne de gereğinden fazla taviz vermenin uzun vadede bir fayda sağlamayacağını anlayacağımız ve bu alanlarda dengeyi oturtmaya çabalayacağımız bir süreç söz konusu.

                                              Ruhsal farkındalık artıyor

Aşk ilişkileri de pek tabii ki mercek altında olacak; Venüs geri gittiği için yeni ufuklara yelken açmanın pek zamanı olmasa da mevcut ilişkilerdeki problemler üzerinde çalışılabilir. Yeniayın yöneticisi Mars; Koç’taki gezegen toplaşmasının az ötesinde Boğa’da temkinli ve sağlamcı duruşunu koruyor. Böylesine hareketli bir yeniayın bu stabil Toprak enerjisine ihtiyaç duyduğu muhakkak. Mars’ın hayaller gezegeni Neptün’le kurduğu ılımlı açı; bu stabiliteye biraz mistik unsurlar eklese de yeniayla birlikte ruhsal farkındalığın yükselmesini sağlıyor. İletişim gezegeni Merkür ve bir üst oktavı olan Uranüs’ün yine Koç burcunda kavuşumu ise zihinsel bağlamda biraz huzursuz bir enerjiyi açığa çıkartıyor. Bu fazlasıyla elektrik yüklü kavuşumun gerilmesine katkıda bulunan Plüton – Jüpiter etkileşiminin ise güç tutkusunun yanı sıra başarı isteğini tetiklemesi Koç yeniayıyla çelişmiyor ve tüm bu yüksek voltajlı enerjilerin yeniay haritasında daha da görünür olmasını sağlıyor.

You may also like

Krittika’da Yeniay
KOÇ BURCU VE İLİŞKİLER
akrep burcunda yeniay
Akrep burcunda yeniay; yılan deri değiştiriyor
Akrep burcunda yeniay
AKREP BURCUNDA YENİAY; DÖNÜŞÜYORUM ÖYLEYSE VARIM!