3
Eki
2018
0
sekizinci ev

Kim korkar sekizinci evden?

Astrolojide sekizinci ev ne anlama gelir?

Doğum haritası insanın tüm varoluş biçimlerini yansıtan ve ‘ev’ adı verilen 12 alana bölünmüştür ve doğum anında gezegenlerin hangi evlere yerleştiği kişinin hayat yönü hakkında önemli bilgiler verir. Ancak hiçbir insanının hayat yolu pürüzsüz bir akış içinde değildir ve doğum haritasında da bu sorunlu alanlara işaret eden evler ‘malefik’ yani kötücül olarak adlandırılan 6.,8. ve 12. evlerden başkası değildir. 8. ve 12. evler karmayla yakından ilişkiliyken 6. ev Başak burcuna atfedilir ve geçmişte ‘organik’ düzeydeki varlığımızı nasıl yönettiğimizi göstermesi açısından önem taşır. Ancak ben bu evler içinde en korkulanı ve ‘gizemli’ olarak adlandırılanı 8. ev üzerinde duracağım.

phoenix_rising_by_kichigaikikyokagome

8.evinde çok sayıda gezegen ağırlayanlar, kişisel cehennemlerini yaratmak konusunda büyük bir ustalıkla donatılmışlardır.

8. evinde birkaç gezegeni ya da Güneş ve Ay’ı yani Işıklar’ı bulunan kişi bilinmeyenin gizemine doğru çekilir. Ne de olsa sekizinci ev Akrep burcunun evidir ve Akrep’in modern astrolojide yöneticisi bizi içimizdeki karanlığı keşfetmeye çağıran Plüton’dur. Ancak 8.evin anlamı bu kadar basit değildir çünkü bu evi güçlü olanlar kendi içlerindeki ‘karanlığı’ bulma yolculuğunu deyim yerindeyse başkalarını ‘deşifre’ ederek gerçekleştirme yoluna gitmeye seçerler. Bu da tabii ki karşılarındaki insanın en gizli yönlerini onunla derin bir paylaşıma girerek ‘özümseme’leri anlamına gelir. “Böylesine güçlü bir paylaşımı ve derinliği kaldıramam, bazı şeylerim de bana özel kalsın” diyenler için 8. ev insanıyla belirli bir mesafeyi korumak elzemdir. Bu ev aynı zamanda metafizik ve ölümle yakından alakalıdır. Varoluşunu neredeyse doğduğundan beri sorgulayan

Sekizinci ev insanı, tabii ki var olmamanın nasıl bir şey olabileceğini de daha 5-6 yaşlarındayken merak etmeye başlar.

Çoğunlukla ‘ölüm’ temasını hayatına sokacak bir deneyimle de bu yaşlarda tanışır. 8.evinde kişisel gezegenleri olan bir çocuğa “deden cennete gitti” demek muhtemelen onu rahatlatmak yerine merakını daha da körükleyecek ve metafizik kavramları araştırmaya başlamasına yol açacaktır. İşin özündeyse 8.ev insanının ölümden sonra kendisine ve ‘ruhu’na ne olacağını bilme tutkusu yatar bu da hayat yolculuğunda başkalarının ‘korkutucu’ bulabileceği deneyimlere balıklama dalabileceği anlamına gelir. Ancak bu yolculukta pek çok engelle mücadele etmek zorunda kalan 8. ev insanları, bu evin gerektirdiği mutlak dönüşümü gerçekleştirmeyi başardıklarında bu zorlukları da fırsatı çevirmeye başlayacaklardır.

You may also like

şubat ayı astroloji yorumları
Şubat Ayı Astroloji Yorumları
Mars Koç Burcunda
Mars Koç burcunda; Harekete Geçmeye Hazır Mıyız?
satürn yay burcunda
Satürn Yay Burcunda – İnanıyorum Öyleyse Varım!
2017'nin en şanslı burcu
2017’nin En Şanslı Burcu Hangi Burç Olacak?