19
Eyl
2017
0
başak burcunda yeniay

BAŞAK BURCUNDA YENİAY; BÜYÜK ARINMA BAŞLIYOR!

Koskoca yaz göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve sonbaharın ilk yeniayı kapımıza dayandı. Bu yeniayda Başak teması sadece kavuşumdaki Ay ve Güneş’le sınırlı değil; kişisel gezegenler olarak adlandırılan Merkür, Mars ve Venüs de bu burçta; üstelik Venüs’ün Başak burcundaki serüveni henüz çok taze olduğundan yeni başlangıçlara çifte vurgu yapan bir yeniayla karşı karşıyayız. Asıl arınma zamanları bildiğimiz gibi dolunaylardır. Geçmişin yüklerini, artık bize hizmet etmeyen olayları ve insanları arkada bırakmanın vaktinin geldiğini hatırlatırlar. Ancak söz konusu Başak burcu olduğunda bu kez bedensel bir arınmanın kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Bu yeniayla birlikte bir diyet veya spor programına başlayarak bedenin biriktirdiği toksinlerden kurtulmak, nefes çalışmasına, reiki ve yoga gibi şifa içeren aktivitelere başlamak için çok uygun etkiler var. Tabii bu arınma işlemi, yaşam alanlarımız için de geçerli; Başak yeniayı bize iyi bir dip köşe temizliğinin zamanının geldiğini söylüyor…

Sonuna kadar mükemmeli aramak ve bu süreçte hiçbir detayı atlamamak Başak burcuyla özdeşleşmiş temalardır. Ancak bu Başak’ın kendisine karşı biraz acımasız olmasını da getirir. Zodyak içinde gerek kendisini gerek başkalarını bu denli eleştiren bir başka burç daha yoktur… Bu yeniayda eleştiri oklarımızı kılıflarında tutmak biraz zor olabilir; kendimize her zamankinden daha çok yüklenebilir, sinirlerimizi yok yere gerebiliriz. Ancak olaylara Başak’ın bize öğrettiği şekilde pratik çözümlerle yaklaşarak da verimli sonuçlar elde edebiliriz. Bu yeniayda Başak’ın yönetici gezegeni, zekanın temsilcisi Merkür de Başak burcunda… Bu da hızlı ve işlevsel bir şekilde düşünebileceğimiz bir süreçte olduğumuzu gösteriyor. Ancak az sonra değineceğim Uranüs faktörü rasyonelliğin yanına dürtüsellik ve çelişki katmaktan çekinmeyecektir. Aşkın, sanatın, estetiğin simgesi Venüs de Başak burcunda; Balık burcundaki yücelim konumunun tam karşısında duruyor. Venüs’ün Başak burcunda pek rahat ettiğini söyleyemeyiz. Venüs aynı zamanda hayattan aldığımız keyfi de simgeler ve çoğu zaman başkalarının önceliklerini kendininkilerin önüne koyan Başak burcunda doğasını gerektiği gibi ortaya koyamaz. Bu süreçte Başak burcunun işaret ettiği üzere daha rafine keyifler ve zevkler üzerine odaklanmamız şaşırtıcı olmayacaktır.

Gelelim yeniayın sürpriz faktörüne yani Uranüs’e… Evet; aydınlanmanın ve devrimlerin gezegeni, ne yapacağı önceden kestirilemeyen Uranüs yeniayla gergin bir etkileşim içinde yer alıyor. Dengeleri tam oturttuk derken zemini birden ayağımızın altından çekiveren Uranüs, dengesini kolay kolay yitirmeyen Başak’ı bile sarsacak potansiyele sahiptir. Bu yeniayda üzerine titizlenip kurduğumuz düzeni alt üst etmekten hoşnutluk duyacak Uranüs’ün etkisiyle birlikte ani gelişebilecek olaylara ve çalkantılara karşı tetikte olmamızda fayda var. Karmanın gezegeni Satürn de yeniayla stresli bir görünüm yapıyor. Bu da kendimizi engellenmiş hissedebileceğimizin, duygularımızı ortaya koymakta; onlarla bağlantıya geçmekte zorlanabileceğimizin ve çevremize ördüğümüz duvarlarla yüzleşmek zorunda kalabileceğimizin bir göstergesi. Evet; Başak mantığın burcu, Satürn ise göklerin katı öğretmenidir dolayısıyla bu süreç boyunca çoğu kez mantığımızın sesini dinlesek de bunun iç sesimizi duymamıza engel olmasına izin vermemeliyiz!

 

You may also like

ROHİNİ’DE AY TUTULMASI; HER YOL ‘MAYA’YA ÇIKAR
UTTARA BHADRAPA’DA DOLUNAY/İLAHİ PLANA UYUMLANMA
Başak Burcunda Yeniay; Tüy Gibi Hafif, Melekler Gibi Saf
Krittika’da Yeniay